Historia

to moja pasja –  studiowałam historię na Uniwersytecie Warszawskim i na weneckim Ca’ Foscari. Ostatnio (2017/2018) wróciłam na studia (podyplomowe): w Instytucie Badań Literackich, na stosunki polsko-żydowskie. W czasach studenckich zaczęłam publikować moje badania. Dziś, bardziej niż któraś z wielkich epok historycznych, ciekawią mnie nietypowe źródła historyczne i metodologie, którymi można je badać.

W Instytucie Historycznym UW obroniłam dysertację z czasów nowożytnych. Badałam biografie członków towarzystwa babińczyków, XVI i XVII wiecznych facecjonistów. Prozopografia, czyli badanie powiązań biograficznych, ekonomicznych i towarzyskich pozwoliła mi rozszyfrować kilka staropolskich dowcipów, ale po wytłumaczeniu niestety nie były już tak śmieszne!

Pod znakiem lwa

W Katedrze Italianistyki UW obroniłam pracę, do której zainspirował mnie pobyt na stypendium w Wenecji. Opisałam, w jaki sposób Serenissima używała symbolu lwa i jak takie przedstawienia interpretowano ideologicznie w średniowieczu. Ponieważ Napoleon Bonaparte, po zdobyciu Wenecji, skutecznie zniszczył mi bazę źródłową usuwając wszystkie wizerunki lwa, musiałam odbyć szereg wypraw do najdalszych zakątków laguny oraz wybrzeży Dalmacji, żeby zebrać potrzebną dokumentację.

W świecie źródeł historycznych

Ciekawi mnie badaniem źródeł ikonograficznych oraz takich, które łączą przekazy obrazowe i tekst pisany. Interesują mnie metody, jakimi można je analizować: od teorii postrzegania po visual rhetoric. Interesuję się także sfragistyką, czyli nauką o pieczęciach. A ostatnio – ciekawi minie jak współcześni historycy tworzą swoje teksty i o tym rozmawiam ze studentami na zajęciach w Instytucie Historii UW. Nie zrywam jednak z mozolnymi badaniami archiwalnymi i czasochłonnymi kwerendami w bibliotekach krajowych i zagranicznych (moje ulubione espresso w Rzymie serwuje bar w Biblioteca Vaticana; a w Narodowej Bibliotece Australii mogłam się przyjrzeć autografowi Jane Austin).

Historyczka w działaniu

Oprócz badań własnych, wykonuję poszukiwania archiwalne i biblioteczne na zamówienia. W 2014 r. pracowałam na zlecenie  Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, przy uzupełnieniu informacji archiwalnych dotyczącej funkcjonowania ŻIH w czasach PRL. Pasją poznawania przeszłości i radością odkrywania tajemnic historii dzielę się ze studentami, czytelnikami i turystami, których oprowadzam jako przewodniczka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s