[PL] Turysta w miejscu pamięci (szkolenie)

Turystyka w Polsce i miejsca pamięci II wojny światowej. Czy pierwsze co przychodzi Wam do głowy, to wieżyczka Birkenau?

Mnie nie, choć regularnie towarzyszę gościom do Oświęcimia lub Treblinki. Z istnienia tanatoturystyki zdałam sobie sprawę odwiedzając znajomą kuratorkę na dyżurze w muzeum „Ulica Pomorska” w Krakowe. Zdziwiło mnie, że są cudzoziemcy tak zainteresowani historią Polski, żeby odwiedzać areszt Gestapo. Ale czy turyści odwiedzający takie miejsca chcą tylko „dotknąć historii”?

Nie ja wybrałam zdjęcie ilustrujące zaproszenie na warsztat o turystyce w polskich miejscach pamięci , które znajdziecie na facebooku, ale ja będę prowadzić to spotkanie. O czym będzie mowa?

Miejsca pamięci II wojny światowej stanowią o turystycznej atrakcyjności naszego kraju. Budzą masowe zainteresowanie turystów – rodzimych i przyjezdnych, wynikające z najróżnorodniejszych potrzeb indywidualnych. Dla wielu przewodników i pilotów w Polsce zwiedzanie miejsc pamięci to niemal codzienność – nawet jeżeli nie są przewodnikami muzealnymi. Codziennością są również zindywidualizowane reakcje turystów podczas zwiedzania. Jak przygotować się do pracy, gdy atrakcją turystyczną jest miejsce pamięci?

Program w punktach:

  • Geografia i dane statystyczne ruchu turystycznego w odniesieniu do najbardziej znanych miejsc pamięci II wojny światowej w Polsce.
  • Definicja i nazwy zjawiska podróży motywowanych zainteresowaniem śmiercią (tanatoturystyka, dark tourism, Holocaust tourism, etc.)
  • Interpretacja dziedzictwa historycznego jako metoda pracy przewodnika zgodne z międzynarodowymi standardami pracy przewodników (na przykładzie dobrych praktyk World Federation of Tourist Guid Associacion)
  • Praktyczne sposoby uatrakcyjnienia przekazu wiedzy historycznej. Problem okazywania krytycyzmu, afirmacji oraz empatii wobec ofiar i światków Holocaustu podczas interpretacji miejsc pamięci II wojny światowej.

Warsztat pt.: Żywa lekcja historii czy zwiedzanie muzeum horroru poprowadzę w ramach Pierwszego Polskiego Kongresu Pilotażu i Przewodnictwa w Nadarzynie 16 października 2016.

Rejestracja przez FB

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s