[PL] Rzymskie wakacje, nowa Stara Oranżeria i kto wie co jeszcze…

Sobotni ranek w lutym 2016 spędziłam vis-à-vis rzymskiego Zamku Św. Anioła (alternatywą były ożywione wiewiórki- kolorystyczna dominanta widoku przez okno). A wokół mnie ryzality, osie widokowe, attyki i boniowania – od wczoraj uczestniczę w kursie dla przewodników w Królewskich Łazienkach.

W sezonie, w parku jestem niemal co dzień. Dyżury w pałacu i parku to początek mojej kariery przewodnickiej. Więc po co mi kurs?

To pytanie zadawałam sobie też sama. A jednak już po pierwszym dniu stało się dla mnie jasne, że warto poświecić czas i fundusze. Po pierwsze, można było zajrzeć do kazdej dziury i wejść na wszelkie ukryte schody… Poza tym, wczoraj mieliśmy spotkanie z panem dyrektorem Tadeuszem Zielniewiczem i wykład pani Krystyny Mikuckiej-Stasiak (kierowniczki Działu Obsługi Publiczniści). W ostatnich latach Łazienki bardzo się zmieniły. Nie chodzi tylko o leżaki – odkryto fantastyczną dekorację w Starej Oranżerii (zobaczymy ją na spotkaniach w przyszłym tygodniu), rewitalizowano ogrody (spotkanie „ogrodnicze” też w planie). Zmieniono także nazwy: już nie Pomarańczarnia a właśnie Oranżeria. Bardzo czekałam na spotkanie o ogrodach. Niestety się nie odbyło, ale dostaliśmy materiały.

Kurs był współorganizowany przez BP PTTK Trakt i Łazienki Królewskie. Uczestniczy otrzymają certyfikat wydany przez to muzeum. Wartość dodana to weekend z włoskimi widokami malowanymi przez Jana Bogumiła Plerscha.  Przez dwa dni spotkania odbywały się w Pałacu Myślewickim, właśnie w sali z wedutami (widokami) Rzymu, Watykanu i Wenecji. Kolejny weekend spędziłam w Pałacu na Wyspie – tak zebrałam materiały na Tailored tours in Poland:

https://tailoredtours.pl/2016/04/02/palac-na-wyspie-palace-on-the-isle/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s