[PL] A gdzie są szkalane domy? Spacer z FOM

A gdzie są szklane domy?
W niedzielę zapraszam na spacer wśród willi kolonii profesorskiej w Warszawie. To podróż w czasie: cofniemy się do pierwszej połowy lat 20 XX wieku. Prawie 95 lat temu, po stuleciu ograniczeń politycznych i społecznej, Polacy odzyskali niepodległość. Swoboda polityczna oznaczała także zmiany architektoniczne, gdyż polskie miasta, a zwłaszcza Warszawa, mogły się wreszcie normalnie rozwijać bez ograniczeń narzucanych przez stacjonujące w nich zaborcze wojska. Ten okres, pełen wielkich oczekiwań, opisał Stefan Żeromski na kartach „Przedwiośnia” używając symbolu szklanych domów jako metafory nadziei na przyszłość. A jakie domy wybudowali dla siebie architekci?

Dom własny – styl rodzimy
W latach 20 XX powstały w Warszawie nowe budynki i całe osiedla. A za rozwojem i modernizacją miasta stali architekci – profesorowie Politechniki Warszawskiej, którzy zawiązali spółdzielnię w ramach której wybudowali w rejonie ulic Myśliwieckiej, Górnośląskiej oraz Profesorskiej swoje „domy własne”. Ale zamiast nowoczesnych „szklanych domów”, budowniczowie niepodległej Polski wybrali znacznie bardziej swojskie formy architektoniczne. Ich domy nawiązują do staropolskich dworków zatopionych w zieleni przydomowych ogródków. Podczas spaceru „od willi Oskara Sosnowskiego do domu Romualda Gutta” poznamy sylwetki najważniejszych z nich.
Architekci, pisarze i „przyszłość narodu”
Godzinny spacer zaczynamy przy domu Oskara Sosnowskiego, przy ul. Myśliwieckiej 18. Następnie zejdziemy schodami w dół ul. Górnośląskiej, obchodząc kolonię profesorską od północy. Zatrzymamy się tu przy budynku pod nr 16, w którym mieszkał i zmarł inny wielki pisarz epoki polskiego „przedwiośnia” Władysław Stanisław Reymont. Od strony ul. Józefa Hoene – Wrońskiego obejrzymy tereny nowoczesnych szkół zaprojektowanych min.: przez mieszkających w kolonii architektów. Budowa szkół to kolejny symbol budowy wolnej Polski. W końcu, takie: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie!
Ukryte skarby
Wejdziemy w uliczkę Profesorską i zanurzymy się w atmosferze elitarnej kolonii akademickiej. Wspinając się mozolnie schodkami na skarpę, w pełni docenimy to zupełnie niezwykłe na Mazowszu ukształtowanie terenu, które pozwoliło na zakomponowanie uroczych tarasowych ogrodów. Przez charakterystyczną furtkę wyjdziemy na ulicę Myśliwiecką. Spacer zakończymy przy gmachu Liceum im. Stefana Batorego, które działa przy ul. Myśliwieckiej 6.od roku 1924.
Spacery w niedzielę 27 kwietnia:
• Pierwszy spacer: start o godzenie 13.00
• Drugi spacer: start o godzinie 19. 30
Miejsce zbiórki: willa Oskara Sosnowskiego, ul. Myśliwiecka 18
Czas trwania: ok. 60 min

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s